Az isteni vörösboros csokoládészuflé titka

Ezen a csípős, novemberi hétvégén lélekmelengető finomsággal készültünk, amelyet mellesleg a francia gasztronómia egyik csúcsának tartanak. Jó hírünk van: Ön is el tudja készíteni. Ha álmodozott valaha arról, hogy örömmel áldozna a home fine dining-nak, itt az alkalom, mert a sütemény látványra is csodálatos, pláne dekoratív tálalással. A csokoládészuflé a levegőről szól, a készítés során végig a levegőt szükséges fenntartanunk a sütemény számára. Mi sem egyszerűbb! 🙂

Souffle, azaz felfújt. A szuflé legkorábbi említését Vincent La Chapelle francia szakácsmesternek tulajdonítják a XVIII. század elején. A szuflé technológiájának fejlesztését és népszerűsítését a 19. századi beli Carême francia séfhez kötik.

Miben rejlik a tökéletes sütemény titka?
  1. A titok a tojásfehérjében rejlik, amelybe levegőt juttatunk a folyamatos felveréssel és ez a levegő ideálisan a süteményt elkíséri a sütőig, majd ott a hő hatására felfújja azt. Gépi habverővel szemben ezúttal a kézit fogjuk javasolni a fehérjék folyamatos mozgásban tartása miatt.
  2. A másik titok, hogy a szuflétésztához apránként, óvatosan adagoljuk a tojásfehérjét.
  3. A harmadik titok a minimum 2 körben történő szufléforma vajazása cukor kíséretében, hogy elérjük a kívül kemény, belül omlós csoda-állagot.
Pontosan a fentiek miatt nincs szükségünk sütőporra. Lássuk a receptet!
jammertal-szufle.jpg
Vörösboros csokoládészuflé 
Hozzávalók 4 főre:
20 gramm vaj

20 gramm kristálycukor
20 gramm fehérliszt
20 cl tej  
200 gramm, azaz 2 tábla 70%-os étcsokoládé (mi most Lindt Excellence extra keserű étcsokoládét használtuk, egy tábla 100 gramm)
4 fehérje és 4 tojássárgája
2 evőkanál Cassiopeia Cabernet Sauvignon 2011  
egy csipet só    

Elkészítési idő
: kevesebb, mint 1 óra.

Elkészítés:
1.
Vajazzuk ki a szufléformák belsejét és tegyük a formákat a hűtőbe. (Ezt később meg kell ismételnünk, miután a vaj rádermedt első körben a formára.)

2.
Forraljuk fel a tejet a cukorral.

3.
A vajat és a lisztet keverjük össze egy tálban és a masszát adjuk a tejhez. (Pár perc alatt be fog sűrűsödni.)
Miután besűrűsödött, adjuk hozzá az összetört étcsokoládét egy csipet sóval.
Adjunk hozzá 4 db tojássárgáját.
Adjuk hozzá a bort.
Habverővel keverjük el alaposan. Kézi habverőt használjunk.

4.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.    
Vajazzuk ki a szuflé formákat másodjára is. Ezúttal a forma belső felét szórjuk be kristálycukorral is. 
 
5.
Egy tálban a 4 db tojásfehérjét habverővel verjük fel. (És itt gyorsnak szükséges maradnunk.)    

6.
A 3. pontban elkészített masszához apránként adjuk hozzá az 5. pontban már elkészített fehérjehabot. Keverjük el alaposan.
Öntsük a masszát a szufléformákba egyenletesen elosztva, töltsük tele a formákat.
Süssük 190-200 fokon kb. 15-20 percig. Onnét tudjuk, hogy jó, hogy a formából pár centire kiemelkedik.
Lehengerlő, hibátlan világszínvonalú cabernet sauvignon. Ízei inkább az óvilági cabernet-khez állnak közelebb málnás, ribizlis hatásokkal, igaz, magas alkohol – és extrakttartalma alapján a Napa-völgyi nagy cabernet-k testvérének gondolhatnánk. Pontosan ez a kettősség az, ami egyedivé és hallatlanul izgalmassá teszi. Elsősorban amerikai, másodsorban magyar tölgyből készült kishordókban érlelt, étcsokoládé,- feketebors és mokkahatásokat mutató tételekből formáltuk véglegesre. Érett tanninjai hosszú, élvezetes lecsengésről gondoskodnak. E tétel vörösáfonyás és érett cseresznye aromái remekül illeszkednek a tészta ízeihez. A kishordós érlelés mély étcsokoládés háttere szép keretbe foglalja a desszertet.
jammertal-borbirtok.png
Tippek:

  • A formákat közvetlenül a sütőrácsra tegyük.
  • Alsó melegítést válasszunk.
  • Tejcsokoládé nem jó, mert másodpercek alatt összeesik.
  • Ne nyitogassuk az sütőajtót sütés közben. 🙂
  • Isteni szilvalekvárral, fagylalttal, valamint gyümölccsel, gyümölcskompóttal tálalva is.  

 

Jó étvágyat kívánunk! 🙂

 

***

Elérhetőségeink

Web: https://jbb.hu/

Webshop: https://jbb.hu/borok/

Kapcsolat: https://jbb.hu/kapcsolat/

Címkék:


Legfrissebb bejegyzések

Nemzetközi sikersorozatunk töretlenül folytatódik

Az idei esztendő első harmadéve is igazolta, hogy nemzetközi szinten a magyar vörösborászatok közül a legtöbb elismerést folyamatosan továbbra is a Jammertal Borbirtok tételei kapják. Sikereink kovácsai: Nagy Zsolt és Kövesdi Zsófia Ami a nemzetközi objektív megítélést illeti, egyértelműen kiemelkedünk a teljes hazai vörösboros mezőnyből….

Villány tesz bennünket naggyá!

Elsősorban azt, aki él, és nem visszaél a világszínvonalú villányi kékszőlő terroir nyújtotta lehetőségekkel. A Villányi borvidék modern története finoman fogalmazva is tele van ellentmondásokkal. Nevezhetjük ezt „növekedési fájdalomnak” is, hiszen a felnőtté válás folyamata mindig nehéz. Viszont egy idő után fel kell nőni, akár…

Mennyire van bajban a (magyar) vörösbor?

Kezdjük a szőlővel Mivel a JBB vörösboros borászat (azért ne feledkezzünk meg Kövesdi Zsófia korszakos 2020-as évjáratú Ars Poetica Chardonnay tételéről, melynek folytatása a 2023-as évjáratból október körül kerül a piacra), írásunk nagyrészt a kékszőlő / vörösbor problémáival foglalkozik. Ezek viszont alaposan beágyazódtak az általános…