A borászati fémtartály funkciója és kialakítása

Önnek megvan az az élménye, hogy egy jóízű borkóstolást megelőzően behatóan megismerkedik a borászat gyártási folyamataival, kulisszatitkaival? Ha még nem járt nálunk és a jelenlegi egészségügyi helyzet javulási tendenciát mutat, örömmel látjuk, addig is online mesélünk róla. Alapvetés, hogy kiváló borokhoz kiváló infrastruktúra is (!) szükséges, a technológiának high-tech-nek kell lennie ahhoz, hogy a bor akár világszínvonalon megállja a helyét. Örömmel ejtünk most szót a Jammertal Borbirtok csúcstechnológiát képező fémtartályairól. 

Alapvetően megkülönböztetünk erjesztőtartályokat és tárolótartályokat.

Az erjesztőtartályok a bor kierjesztésére szolgálnak.

A tárolótartályok ezzel szemben a folyóbor tárolására és érlelésére alkalmasak.

Most a tárolóedényekről lesz szó.

A borászat alapkövetelménye a megfelelő tároló eszközök használata. A bor fejlődése során mikrobiológiai és kémiai folyamatok játszódnak le, melyeket nagyban befolyásol a tárolás. Az optimális tárolóedény megvédi a bort a nem kívánatos külső behatásoktól és hozzájárul a bor fejlődéséhez.

Lényeg az, hogy a megfelelő borászati célok eléréséhez a megfelelő tárolóeszközt kell kiválasztani melyek választéka igen széles skálán mozog.

A legősibb tárolóedény az az agyagból készült amfora volt. A középkortól a hagyományos edények fából készültek, ezeket hívjuk hordónak vagy fakádnak. Régi idők korszerűtlen technológiájához sorolhatjuk a vasbeton tartályt (melyet időnként a változatosság kedvéért belül kicsempéztek).

Manapság a borkészítés megköveteli a külső tényezők 100%-os ellenőrzés alatt tartását, így a fejlettebb technológiát.

A saválló acéltartályok lehetővé teszik az oxigén kizárását és viszonylag könnyű a tisztán tartásuk. Ez utóbbi kulcsfontosságú, hogy meggátoljuk a borbetegségek kialakulását. A saválló acélfelületen nem tud baktérium vagy gomba véglegesen megtelepedni, ezért a bor biokémiája szempontjából ideális anyag. A fémtartály a kiürítése után tökéletesen csírátlanítható.

tartaly-jammertal-kovesdi_zsofia.jpg

Kövesdi Zsófia, a Jammertal Borbirtok főborásza

Természetesen nem minden tartály egyforma.

A tartályok méretei akkor vannak megfelelően kiválasztva, ha igazodnak a pincészet területi adottságaihoz és kapacitás – igényeihez. A Jammertal Borbirtok a hasáb formájú fémtartályokat választotta, mert bár drágábbak a henger alakú társaiknál, optimális helykihasználást engednek.

Borászati alapszabály, hogy a tartályoknak mindig tele kell lenniük. Bortárolás közben abszolút nem kívánatos a bor levegővel történő közvetlen érintkezése. Emiatt sok különböző méretű tartállyal kell rendelkeznünk, ha a különböző mennyiségű és minőségű tételeinket a szándékainknak megfelelő módon kívánjuk szeparálni.  Ez komoly logisztikai és szervezési a folyamat, gondoljunk csak bele!  

A bor erjesztését követő első lefejtésétől a házasításig mindenkor a megfelelő méretű tartály kell, hogy a borász rendelkezésére álljon. Amennyiben mégsem sikerül egy adott tétellel színültig tölteni egy tartályt, akkor a maradék levegőt nitrogénnal kell kiszorítani.

Az erjesztőtartályokról és fakádakról következő blogbejegyzéseinkben lesz szó.

 

***

Elérhetőségeink

Web: https://jbb.hu/

Webshop: https://jbb.hu/borok/

Kapcsolat: https://jbb.hu/kapcsolat/

Címkék:


Legfrissebb bejegyzések

Nemzetközi sikersorozatunk töretlenül folytatódik

Az idei esztendő első harmadéve is igazolta, hogy nemzetközi szinten a magyar vörösborászatok közül a legtöbb elismerést folyamatosan továbbra is a Jammertal Borbirtok tételei kapják. Sikereink kovácsai: Nagy Zsolt és Kövesdi Zsófia Ami a nemzetközi objektív megítélést illeti, egyértelműen kiemelkedünk a teljes hazai vörösboros mezőnyből….

Villány tesz bennünket naggyá!

Elsősorban azt, aki él, és nem visszaél a világszínvonalú villányi kékszőlő terroir nyújtotta lehetőségekkel. A Villányi borvidék modern története finoman fogalmazva is tele van ellentmondásokkal. Nevezhetjük ezt „növekedési fájdalomnak” is, hiszen a felnőtté válás folyamata mindig nehéz. Viszont egy idő után fel kell nőni, akár…

Mennyire van bajban a (magyar) vörösbor?

Kezdjük a szőlővel Mivel a JBB vörösboros borászat (azért ne feledkezzünk meg Kövesdi Zsófia korszakos 2020-as évjáratú Ars Poetica Chardonnay tételéről, melynek folytatása a 2023-as évjáratból október körül kerül a piacra), írásunk nagyrészt a kékszőlő / vörösbor problémáival foglalkozik. Ezek viszont alaposan beágyazódtak az általános…