boriskola címke bejegyzései

Borászati krimi Ausztriában a vasfüggöny lehullása előtt
1985. augusztus 2-án a „Die Zeit” német hetilapban három újságíró közölt közös cikket „Savanyú szőlő, édes bűnök” címmel. Ezzel kezdődött: „A cukrozás és pancsolás olyan régi, mint a bor. Amit azonban a burgenlandiak kitalálták, az különösen gátlástalan: Bor – mérgező fagyállóval finomítva.” A hír bombaként…
Elolvasom
Az erő sötét oldala a bor univerzumban: Montalcino és szegény Brunello
Miért is ajánlatos, hogy egy kicsit mindig többet tudjunk a borról? Sok oka van. Többek között az is, hogy tanuljunk a múlt eseményeiből és értelmezni tudjuk a miérteket. Példaként hozzunk fel a közelmúltból egy nagy port felkeverő ügyet. „Brunellopoli”, avagy mi történt Montalcino-ban 2008. március…
Elolvasom
Tévhitek és téveszmék a borászatban III.
Nagyon fontos megállapítással zártuk e témánk első részét: Egy megfelelő nagyságú borbirtok drasztikus terméskorlátozással is képes NAGY mennyiségű MAGAS minőségű szőlőalapanyagot termelni. A kérdés az, vállalja-e ennek minden gazdasági rizikóját, vagy a könnyebb ellenállás irányát választja. Egyenletes csúcsminőséget kis volumenben termelni jóval egyszerűbb feladat, mint…
Elolvasom
Bor, palackméret és fejlődés: összefüggnek
Egy előző blogposztunk kapcsán (ide kattintva tekinthető meg) többen feltették a kérdést: Igaz az, hogy a nagyobb térfogatú palackokban lévő bor lassabban öregszik, mint a kisebbekben? Igen. A levegővel érintkező bor felülete nagyobb borosüvegekben valójában kisebb, ezért a bor lassabban öregszik. A bor oxidációja következtében bekövetkező…
Elolvasom
Igazi helyi fajta Közép- Európában: a kékfrankos
Még a modern DNS-technológia sem tudott egyértelmű segítséget adni eredetét illetően. Az osztrákok helyi fajtának tartják, szerintük onnan terjedt el a Monarchiában és német területen. Tény, hogy a Bécsben 1873-ban alapított ampelográfiai ( borleíró és meghatározó ) bizottság nevezte el kékfrankosnak ( Blaufraenkisch ), mely…
Elolvasom
Néhány szó a világszerte elterjedt és helyi szőlőfajtákról
Ha borszőlőről beszélünk, az első szóba kerülő nagy választóvonal a „világfajták” és az „autochton” fajták között húzódik. De mit is rejtenek ezek a kifejezések? A világfajta kifejezést azokra a borszőlőkre vonatkozik, melyeket a nem egy jól meghatározott földrajzi területen termelnek, hanem elterjedtek mind az öt…
Elolvasom
„Miért szaglásszák a borokat?”
Ismerik azt a helyzetet, amikor egy borász kissé tudálékosan analizálja a bort, de a hallgatóság füllel és aggyal kapaszkodik, hogy megértse, miről is van szó? Repkednek a szakzsargonok, eközben a vendégek feszült mosollyal szaglásszák a kínált bort? A minap egy baráti online kóstoláson egy ismerősünk…
Elolvasom