Általános tévhit, hogy Magyarországon 10 ’ 000 Ft felett inkább külföldi vörösborokat érdemes venni hazai termékek helyett, hogy az ember biztosra menjen. A borkereskedelem sajátosságai miatt a 10 – 15 ’ 000 Ft környékén a hazai kiskereskedelemben ( vinotékák, borszaküzletek ) legfeljebb a nemzetközi középmezőny…
A koccintás egyike azoknak a régi hagyományoknak, amelyeket gondolkodás nélkül is végzünk. Egyesek szerint eredetileg a démonokat akarták elűzni. Mások úgy gondolják, hogy az ötlet az volt, hogy egy kis bort löttyentenek az ivópartner poharába – így az nem mérgezhetett meg anélkül, hogy megkockáztatta volna,…
Mostanában egyre többet hallhatunk a nagyon divatosnak hangzó natúrborokról, de annál kevesebbet tudunk róluk. Ennek a borászati terméknek nincs pontos meghatározása. Nagyjából arról van szó, hogy a bort a lehető legkevesebb beavatkozással készítik el. E lépesek nagy része – a natúrbor szószólói mondják, nem mi…
A borok palackozása jelentős arányban parafadugóval történik. Bár a világ néhány országában, mint Ausztriában, Ausztráliában és Új – Zélandon szinte teljes egészében átálltak a csavarzárra. Azért a vörös borokat a világ legnagyobb részén még mindig parafadugóval látják el. Egyes nagy piacokon, például Kínában el sem…
A fémből készült bortároló tartályokról már beszéltünk. A tárolóedények másik nagy csoportja a fából készült hordó. Két alcsoportot különböztetünk meg: Ászokhordók Égetett kishordók (becenevükön „ barrique” hordók) Az ászokhordók többnyire kocsánytalan tölgy fájából készülnek, belső felszínük nyers, semmivel nem kezelt tölgyfa. Kapacitásuk rendszerint 10 – 100…
A vörösbor évezredek óta létezik. Összetett ital, melynek tökéletesítése évekbe telhet. Minden palackban van egy kicsi történelem és tudomány. A vörösborok pozitív egészségügyi tulajdonsággal rendelkeznek. Mértékletes fogyasztásuk csökkenthetik a stroke előfordulásának esélyét a nem ivókkal szemben. Szinte hihetetlen, de, vannak olyan emberek, akik félnek a…
A cabernet franc-t valószínűleg valamikor a XVII. században a délnyugat-franciaországi Libournais régióban nemesíthették, akkoriban, amikor Richelieu bíboros szőlő oltványokat küldött a Loire-völgybe. Először a Bourgueil apátságban telepítették egy Breton nevű apát gondozásában, akinek neve összekapcsolódott a szőlőével. A XVIII. századra már cabernet franc (más néven…
Milyennek értékeli az idei szüretet? Kitűnő évjáratot tudunk magunk mögött. A meleg jótékony hatással volt az érésre. A villányi borvidéket elkerülték a komolyabb természeti csapások, gondolok itt a kiterjedtebb jégesőre vagy igazi aszályra. Növényvédelmi szempontból is viszonylag egyszerű dolgunk volt, leginkább a lisztharmatra kellett odafigyelnünk….
Ha borszőlőről beszélünk, az első szóba kerülő nagy választóvonal a „világfajták” és az „autochton” fajták között húzódik. De mit is rejtenek ezek a kifejezések? A világfajta kifejezést azokra a borszőlőkre vonatkozik, melyeket a nem egy jól meghatározott földrajzi területen termelnek, hanem elterjedtek mind az öt…